oświetlenie punktowe

Kinkiet nad lustro – dlaczego jest ważny

Kinkiet nad lustro łazienkowe

Odpowiedni kinkiet nad lustro potrafi zbudować niepowtarzalną atmosferę w łazience. Jednak decydując się na takie rozwiązanie, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych oraz istotnych kwestii, ponieważ jeśli nieodpowiednio wybierze się model to nie będzie on dobrze wyglądał.

Kryteria wyboru kinkietu

  • Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy chcemy, aby kinkiet był głównym oświetleniem czy też tylko doświetleniem. W większości przypadków kinkiety lepiej sprawdzą się jako elementy doświetlające, ponieważ ciałem często zasłania się jakąś część światła. Wtenczas też warto mieć także lampy sufitowe jak żyrandol do pokoju lub łazienki, które oświetlą całe pomieszczenie.
  • Barwa światła – Barwa światła powinna być dostosowana do wykończenia wnętrza, jednak nie może być zbyt ciepła, ponieważ zamaskuje naturalne niedoskonałości skóry, ani zbyt zimna, ponieważ zmieni postrzeganie koloru zastosowanych kosmetyków.
  • Wielkość kinkietu powinna być dostosowana do wielkości lustra. Nie ma norm, które by na to wskazywały, jednak dobierając oświetlenie punktowe , nie można przesadzić w żadną ze stron. Trzeba pamiętać, że w przypadku luster okrągłych każdy kinkiet będzie wydawał się optycznie większy niż będzie w rzeczywistości.
  • Klosz ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o funkcjonalność samego kinkietu. W przypadku gdy klosz skierowany będzie ku górze może nie dawać dostatecznej ilości światła, natomiast w dół może nas oślepiać.
  • Gdzie zamontować kinkiet?

    Tanie lampy, które dostępne są na rynku, zwykle nie posiadają regulacji kątów padania światła. Dlatego też ich montaż musi być dokonany bardzo dokładnie. Warto stosować się do kilku poniższych zasad. Jeśli ilość źródeł światła jest nieparzysta to jedno z nich warto, aby znalazło się w linii lustra, natomiast w przypadku gdy ma być ona parzysta to źródła światła, powinny być rozmieszczone symetrycznie po obu stronach lustra. Warto także zrezygnować z łącznie kinkietów bocznych z górnymi, ponieważ w większości przypadków nie wygląda to dobrze, a tego właśnie chce się uniknąć.