oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe kontra żyrandol

Oświetlenie punktowe czy ogólne

Bez względu na to, czy wybiera się źródła światła do ogrodu, czy też do pomieszczeń, warto pamiętać, że istnieją co najmniej dwa sposoby na umieszczenie oświetlenia – oświetlenie punktowe i ogólne. Który z nich wybrać i kiedy najczęściej się je stosuje?

Jeden żyrandol do pokoju

W przypadku małych pomieszczeń najczęściej wykorzystywane jest jedno mocne źródło światła. Tak działa na przykład jedna duża lampa sufitowa lub tak zwany żyrandol. Obecnie żyrandol do pokoju może mieć bardzo różne formy. Niektóre z nich umożliwiają na przykład zmianę położenia żarówek, co sprawia, że można wybrać, która część pomieszczenia będzie oświetlona lepiej. Warto pamiętać, że taki sposób oświetlania pomieszczeń jest najbardziej klasyczny, co nie znaczy, że nowoczesne rozwiązania nie będą lepsze. W przypadku wykorzystania tylko jednego źródła światła często spotykanym problemem jest niedostateczne oświetlenie kątów i nisko położonych elementów, takich jak choćby przestrzeń przy i pod łóżkiem. Lampa sufitowa najlepiej sprawdza się do oświetlania elementów znajdujących się bezpośrednio pod nią. W przypadku większych pomieszczeń zazwyczaj konieczne jest zastosowanie większej liczby sufitowych żyrandoli lub na wykorzystanie punktowych źródeł światła dla oświetlenia istotnych miejsc.

Doświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie trzeba wyróżnić pewne elementy. W większych pomieszczeniach stosowane jest obok standardowego sufitowego źródła światła po to, aby na przykład odpowiednio wyeksponować dzieło sztuki lub inną dekorację. Punktowe źródło światła wykorzystywane jest najczęściej w łazienkach. Kinkiet nad lustro to jedna z częściej wykorzystywanych form. Takie kinkiety pozwalają na lepsze oświetlenie twarzy podczas wykonywania makijażu i nie tylko.

Lampy do ogrodu

Lampy umieszczone punktowo można znaleźć również w ogrodach. Lampy ogrodowe kule najczęściej spotyka się jako wyróżnienie ścieżek lub jako dodatkową dekorację przy oczkach wodnych. Można oczywiście wybrać inną formę ogrodowych lamp lub zdecydować się na mniej standardowe kolory. Jakie są wady punktowego oświetlenia? Przede wszystkim w przypadku pomieszczeń rzadko można wykorzystać je samodzielnie, służą zazwyczaj tylko jako dodatek do głównego źródła światła.